×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

اسرار یک ازدواج موفق چیست؟

TakeDel.Com | بالاترین برگ ایرانیان

چرا بعضی از زوج ها سعی می کنند برای یکدیگر نقش بازی کرده و همدیگر فریب بدهند در حالیکه برخی دیگر همواره در پی محبت کردن هستند؟

راز یک ازدواج موفق

چرا بعضی از زوج ها سعی می کنند برای یکدیگر نقش بازی کرده و همدیگر فریب بدهند در حالیکه برخی دیگر همواره در پی محبت کردن هستند؟

برای یافتن جواب این سئوال روانشناسان تحقیقات بسیاری انجام داده اند. این محققان بر این باورند که هر رفتار نتیجه یک سری عوامل بیولوژیکی است . این عوامل بر رفتارها و عکس العمل های افراد تاثیرات مختلفی می گذارد.

نتایجی که این محققان به آنها دست یافته اند نشان می دهد که برخی افراد همواره به دنبال محبت هستند و از این طریق رابطه شان را کنترل می کنند ولی برخی دیگر با بازی و نقشه های فریبکارانه در پی کنترل رابطه هستند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که ژنتیک ممکن است عواملی مانند تعهد و دیگر عوامل رفتاری را تحت تاثیر قرار دهد. "هاس ویلیامز" دانشمند بیولوژیک سوئدی 552 دوقلو را مورد آزمایش قرار داده تا در مورد ژن و وارثت و الگوی وراثتی مغز و هورمونی آنها تحقیق کند.

طبق این تحقیقات ، مردانی که ژن های متفاوتی دارند کمتر به ازدواج کردن علاقه نشان می دهند ، و آنهایی هم که ازدواج می کنند بیشتر در معرض مشکلات جسمی و امواج نارضایتی قرار می گیرند. در حدود یک سوم از مردانی که دارای دو ژن مختلف هستند ، تجربه مشکلات رابطه ای را در زندگی گذشته شان داشته اند ؛

این تفاوت ها و رفتارها به عنوان "صداقت های ژنتیکی" خوانده می شوند. آقای ویلیامز عقیده دیگری دارد و این نام را بی معنی می داند. او معتقد است این تحقیقات بر پایه تفاوت های ژنتیکی و بیولوژیکی استوار است نه سرزنش کردن شکست ها و بی وفایی ها؛ اکنون دکتر ویلیامز در حال انجام دادن این تحقیقات بر روی زنان می باشد.

در حالیکه عوامل ژنتیکی مختلفی وجود دارند که وفاداری و عوامل ارتباطی دیگر را تحت تاثیر قرار می دهند تحقیقات دیگر نشان می دهند که می توان از راه آموزش ذهن و تفکر نقش این عوامل بیولوژیکی را تا حد زیادی کاهش داد.

محقق دیگری به نام جان لیدون روانشناسی از دانشگاه مونترال ? تحقیقاتی در مورد وفاداری و صداقت در رابطه انجام داده است. در این تحقیقات ، مردان و زنانی که در رابطه شان بسیار به یکدیگر وفادار و متعهد بودند مورد آزمایش قرار گرفتند . از آنها خواسته شد عکس هایی از جنس مخالف خود را که بسیار زیبا بودند را نگاه کرده و آنهایی که به نظرشان جذاب بودند را علامت گذاری کنند.

در مرحله بعد یکی از آن عکس ها را جدا کرده و به آنها نشان می دادند و ابراز می کردند که  این فرد علاقمند است شما را ملاقات کند. در این موقعیت ، آنها عکس ها را با بی میلی کمتری نسبت به مرحله قبلی نگاه می کردند.

زمانیکه آنها به این مرحله می رسیدند می گفتند: او آنطور که به نظر می رسد هم جذاب نیست! در این مرحله دکتر لیدن دریافت کسانی که به رابطه خود وفادار هستند زمانیکه احساس کنند رابطه شان را خطری تهدید می کند عقب نشینی می کنند.

اما برخی از تحقیقات دکتر مک گیل نشان داد که بعضی اوقات آنطور که انتظار داریم نتیجه نمی گیریم. در تحقیقی که وی در مورد 300 زن و مردی که به جنس مخالفت اشتیاق زیادی داشتند ، نیمی از شرکت کنندگان دوست داشتند با فردی که به نظرشان جذاب رسیده بود ، صحبت کنند. نیم دیگر از آنها نه بی میل بودند و نه اشتیاق خود را به طور مستقیم نشان دادند.

بعد از آنها خواسته شد که معماهایی به شکل "جای خالی کلمات" را پر کنند. این یك تست روانشناسی بود که میزان تعهد و وفاداری شرکت کنندگان را نشان می داد.

این معما برای تمام شرکت کنندگان یکسان بود اما اختلافات جزئی بین معمای زنان و معمای مردان وجود داشت . در این گروه مردان بیشتر معمایشان را با کلماتی مانند "تصادفی" و " صحبت کردن" پر کرده بودند. اما معمای زنان بیشتر با "تعهد" و " تهدید " پر شده بود. اینها نتایجی بود که نشان می داد این گروه ها از این موضوعات در مورد رابطه شان نگران هستند.

همچنین پس از این تحقیقات دکتر مک گیل متوجه شد زنان وفادارتر و نسبت به خیانت هشیارتر هستند .

در این تحقیقات مشخص شد که زنان و مردان نسبت به خیانت عکس العمل های متفاوتی نشان می دهند. مردان نسبت به خیانت سخت گیر تر هستند و کمتر همسر خود را به خاطر خیانت می بخشند اما زنان در این زمینه با احساس تر رفتار می کنند و بیشتر از مردان از خود انعطاف پذیری نشان می دهند.  

 

اما در بسیاری از موارد این احساس عشق و یا وفاداری نیست که زوج ها را با هم نگه میدارد. دانشمندان عقیده دارند که میزان وفاداری شما به این بستگی دارد که همسرتان چقدر شما و افق فکری تان را می شناسد.
برای اندازه گیری این مقدار زوج ها باید از خود بپرسند : چقدر همسر من موقعیت های لذت بخش و هیجان انگیز برایم فراهم می کند؟ چقدر همسر من سعی می کند که من آدم بهتری باشم؟ چقدر همسرم به من و توانایی ها و استعدادهایم اطمینان دارد؟

پنجشنبه 29 شهریور 1391 - 11:00:57 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1654970 بازدید

776 بازدید امروز

795 بازدید دیروز

6641 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements