×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

گاهی اوقات `نه` بگویید

گاهی اوقات `نه` بگویید!

روانشناسی | گاهی اوقات `نه` بگویید! چطور می شود که لحنی مودبانه کلمه `نه ` را به زبان بیاورید بدون اینکه کسی را ناراحت کنید؟
 

فرض کنید رئیستان از شما می خواهد که از فرودگاه سرقتی را انجام دهید ! اگر با حالتی مضحک پاسخ دهید: " مشکلی نیست ولی اگر می شود از کس دیگر بخواهید " و در این وقت است که آتش خشم او بالا می رود.

موافقت با امری ناخواسته در مرحله اول آسان ترین راه است ، ولی حقیقت این است که شما غافلگیر شده اید و با انجام آن کار ، نهایتا" دچار دردسر می شوید.

گفتن کلمه " نه " حق مسلم ما است ولی اینکه چطور این واژه را بدون اینکه متهم شویم بگوییم و از انجام عملی ناخواسته در برابر همسر ، افراد خانواده ،محیط کار امتناع کنیم ، مهم است .

اگر بار دیگر در این موقعیت های نابهنگام قرار گرفته اید ابتدا بااین جمله ها شروع کنید :

* " در مرحله اول احترام خود را برای طرف مقابل نشان دهید ..."

به این صورت امتناع خود نشان دهید :

" من به پیشنهاد شما احترام می گذارم ولی متأسفانه برنامه کاری من کاملا" پر است و نمی توانم کمکی به شما بکنم "

با در مسائل غیر کاری :

" واقعا" دوست دارم ناهار را با شما باشم ولی قبلا" قراری را تنظیم کرده ام" یا "من و همسرم همیشه از شرکت در میهمانی های شما لذت می برم ولی متأسفانه این بار نمی توانیم بیاییم "

و یا در مسائل کاری ، "من مطمئنم که اگر این کار را خودتان انجام دهید کاملا" از عهده آن بر می آیید " و یا "شما رئیس قابلی هستید ، ممنون از پیشنهادتان ، ولی با این حجم پروژه های در دست، نمی توانم از عهده این کار بر بیایم" یا "از اینکه که من را برای این کار انتخاب کرده اید کمال تشکر را دارم ولی من برای انجام این کار نفر مناسبی نیستم "

* "به او نشان دهید که این پیشنهاد فوق العاده ای است ولی ..."

" این پیشنهاد فوق العاده است ولی من در حال حاضر موقعیت استفاده از مزایای آن را ندارم !" و یا "این بهترین پیشنهادی است که تا کنون داشته ام ! ولی متأسفانه مجبورم به زمانی دیگر موکول کنم "

بکارگیری کلمه " نه " بطوری که کسی ناراحت نشود ، یا به او بفهمانید که در حال حاضر زمان مناسب یا موقعیت انجام آن کار را ندارید ، باعث می شود که پل های پشت سر خود را خراب نکنید .

* " از نفر مقابل بخواهید که فرصت فکر کردن به شما بدهد و بعد ..."

در برخی موارد نفر مقابل شما سریعا" می خواهد پاسخ مثبت یا منفی شما را بداند ، بنابراین به این صورت بیان می کنید :" اجازه دهید کمی فکر کنم " و بعد از مدتی کوتاه با یک عذرخواهی مودبانه بااعلام پاسخ منفی خود ، امتناع خود را اظهار کنید .

راهکار دیگر برای امتناع مودبانه به این صورت است : " خیلی دوست داشتم پیشنهاد شما را قبول کنم ولی در حال حاضر نمی توانم ، به من فرصت دهد اگر بتوانم کاری برای شما انجام دهم به شما اطلاع می دهم " شاید شما در این فاصله بتوانید نفری جایگزین را برای کمک به وی پیشنهاد کنید .

اگر کارمند شما از شما تقاضایی کرد ، این طور پاسخ دهید :" اجازه دهید در مورد آن فکر کنم تا 15 دقیقه دیگر خبر آن را به شما می دهم " این حالت فریبکارانه نیست ، چرا که بعد از مدت مقرر با اعلام مخالفت خود به اضافه ی تشرح دلیل آن ، کارمند خود را به راحتی قانع می کنید ، چرا که او می داند حداقل برای او وقت گذاشته اید .

* " در هنگام گفتن واژه " نه " به کودکان ، نرمی و مزاح را فراموش نکنید "

بطور مثال به فرزند خود با لبخند اینطور بگویید : " عزیزم مطمئنم که خودت قبلا" فهمیدی که من پاسخم منفی است " با این حالت طنز ، او راحت تر پاسخ شما را می پذیرد.

* " در مواقعی که روز کاری شما نیست "

اگر با فردی مواجه شدید که از شما می خواهد که او را برای انجام کاری اداری در روز جمعه همراهی کنید ، این طور بگویید "جمعه روز کاری نیست "، البته که در این حالت شما متهم نخواهید بود ، در این مورد عذرخواهی لازم نیست چرا که این حق مسلم شما بوده و از گفتن جملاتی مثل " برنامه جمعه من هنوز معلوم نیست ، نمی دانم!" خودداری کنید .

در حالت فوق معمولا" افراد مودب پاسخ منفی شما را می پذیرند ولی اگر بازهم با اصرار آنها مواجه شدید بگویید :" ممکن است من در نیمه کار نتوانم شما را همراهی کنم ، شما که دوست ندارید اینطور شود ؟!" یا در مورد اصرار فرزند خود برای کاری ناخواسته اینطور بگویید :" عزیزم اگر من موافقت نمی کنم برای این است که در نهایت این کار ، به ضرر تو خواهد بود "

* " بگویید که شما معمولا" این کار را نمی کنید "

زمانی که برخی مردم درمقابل ستارگان سینما از آنها امضاء می خواهند ، بعضی از آنها مودبانه پاسخ می دهد " من معمولا" این کار را نمی کنم " با ادای این جمله مودبانه ، اما قاطع ، مخاطب شما ناراحت نخواهد شد .

* " اگر با فردی مصر و لجوج برای درخواست کاری از شما مواجه شدید قاطع باشید "

اگر دوستی شما را مجبور به کاری دردسر آفرین کرد ، سعی کنید به نرمی ولی محکم بگویید :" متأسفم ولی این مشکل تو است" یا "این مشکل تو است و امیدوارم برای حل آن راهی پیدا کنی " و بعد سعی کنید موضوع حرف را تغییر دهید .

ممکن است گاهی اوقات در مورد افرادی کاملا" صمیمی به درخواستهایی از پیش تعیین شده برخورید که قبلا" فکر آن را کرده بودید !! پیشروی کنید ،بطور مثال بگویید : اگر فکر می کنی که از من بخواهی خواهر تو را آخر هفته از فرودگاه بیاورم ، شرمنده ام ، من آخر هفته نیستم "

"با جملاتی عاطفی سعی کنید کدورت های ناشی از انجام ندادن کاری را برطرف کنید . "

برای مثال اگر مادر شما بگوید :" اگر به من اهمیتی می دادی یکشنبه باید بیایی و من را ببینی " و این در حالی است که شما واقعا" قادر نیستید یکشنبه بروید پیش او، پس بگویید : مادر عزیزم چرا اینطور فکر می کنی که من برای تو اهمیتی قائل نیستم و ...."

و باز هم کلمه " نه "

تشخیص با شما است ، شاید گاهی اوقات گفتن تنها خود کلمه " نه " بسیار راحت تر است و مجبورید خیلی رک و بی رو دربایستی بگویید "نه " ، و شاید هم هیچ کدورت باقی نماند و زمانی را برای طرف مقابل و خودتان هدر ندهید .

خیلی صریح بگویید :" من اینطور فکر نمی کنم ، ولی به هر صورت ممنون "

در این مورد باید خیلی سیاستمدارانه برخورد کنید چرا که در غیر این صورت ممکن است کار یا خیلی از دوستان خود را براحتی از دست بدهید.

سه شنبه 17 مهر 1391 - 9:07:59 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1649036 بازدید

707 بازدید امروز

551 بازدید دیروز

5764 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements