×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

منو دوست داره ؟! منو دوست نداره ؟!


روانشناسان معتقدند دوست داشتن نشانه‌هایی دارد كه نمی‌تواند آن را پنهان كرد چنان كه دوست نداشتن علائمی دارد كه نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

دخترك روی نیمكت سنگی پارك نشسته و یك گل داوودی دستش گرفته. گل‌های داوودی بهترین گزینه برای این كار هستند؛ برگ‌هایشان زیاد است و هر بار مكرر و مكرر شما را به عشق احتمالی طرف مقابل امیدوار می‌كنند و آخرش آنقدر خرده گلبرگ تهش می‌ماند كه خودتان را توجیه كنید نظر طرف مثبت بوده است. او هم همین كار را می‌كند و با كندن هر گلبرگ از خود می‌پرسد: دوستم داره؟ و یادش می‌آید كه وقتی مسافت طولانی را با هم قدم می‌زدند و او كفش پاشنه بلند پوشیده بود هیچ‌توجهی به سختی وضعیت او نكرده بود و تاكسی نگرفته بود.
و باز یك گلبرگ دیگر می‌كند و می‌پرسد: دوستم نداره؟
و باز به خاطر می‌آورد كه اگر دوستش نداشت روز تولدش را به یاد نمی‌آورد و در آن روز برایش هدیه نمی‌خرید.
نسرین و مرتضی مدتی است كه نامزد كرده‌اند، اما نسرین هنوز هم شك دارد كه مرتضی او را دوست دارد یا نه.
باید قبول كنیم نسبت به دهه‌های قبل تشخیص احساسات و عواطف سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است و براحتی نمی‌توان رفتار، خواسته‌ها و عملكرد كسی را به دوست داشتن یا نداشتن او تعبیر كرد.
سالیان پیش اگر پسری دختری را دوست داشت دنبالش راه می‌افتاد تا نشانی منزلش را پیداكند، بعد با هماهنگی یا بی‌هماهنگی برای خواستگاری پاشنه در بابای دختر را از جا می‌كند.اما امروز آقا چند سال دور و برطرف می‌چرخد و كلی هم خرج می‌كند، اما هنوز نه خودش نه طرف مقابلش تكلیفشان روشن نیست كه همدیگر را چقدر می‌خواهند و ممكن است هرگز كار به ازدواج و حتی خواستگاری نكشد.
به هر حال دختر‌ها این روزها باید زرنگ‌تر از سابق باشند تا تشخیص دهند كسی كه حتی به عنوان خواستگار پا پیش می‌گذارد واقعا خواستگار است یا قصد دیگری دارد.
حالا برای این‌كه موضوع كمی روشن‌تر شود پای صحبت برخی خانم‌ها كه دچار سوءتفاهم در مورد دوست داشتن یا نداشتن شده‌اند می‌نشینیم:
 

به خاطر یك مشت ریال

ن ـ الف 32 ساله و مجرد است. او شغل خوبی دارد و یك دختر زبر و زرنگ به حساب می‌آید كه فقط دلش می‌خواهد ازدواج كند و در زندگی هیچ چیز دیگری كم ندارد. او می‌گوید: چندی پیش یكی از آشنایان فردی را به عنوان خواستگار معرفی كرد.یكی دو جلسه با هم صحبت كردیم و او به اتفاق مادرش به خواستگاری آمد، اما همین كه موضوع كمی رسمیت گرفت شروع كرد به پول قرض كردن.
اوایل به بهانه جا گذاشتن كارت اعتباری و این حرف‌ها بود، اما كم‌كم دیدم دارد عادتش می‌شود. به همین دلیل من یك بار از او درخواست قرض كردم و او به صراحت گفت نمی‌تواند چنین خواسته‌ای را برآورده كند در حالی كه او خودش ادعا می‌كرد درآمدش بد نیست.
به نظر من این آدم به هوای پول آمده بود و اثری از دوست داشتن غیر از كلام در او دیده نمی‌شد و من او را رد كردم.
نادره ـ س نیز دختری 26 ساله است كه در آستانه ازدواج قرار دارد. او می‌گوید قبل از این‌كه نامزد كنم با شخصی آشنا شده بودم كه ادعا می‌كرد خیلی مرا دوست دارد، اما محال بود برای من خرج كند، مرا مهمان كند یا برای من آژانس بگیرد. به نظر من مردی كه از پولش گذشت از جانش هم می‌گذرد!

از ماست كه بر ماست

عده‌ای از خانم‌ها ازدواج خود و عده‌ای دیگر از خانم‌ها را سخت می‌كنند. چگونه؟ ملاحظه بفرمایید:‌
نسرین صفایی، مشاور خانواده معتقد است گرچه ما بالارفتن سن ازدواج را بیشتر متوجه تغییر نگرش‌های دختران می‌دانیم، اما واقعیت این است كه مردان نیز برای پذیرفتن تعهد ازدواج آمادگی كمتری نسبت به سابق دارند و سخت‌تر وارد تعهد ازدواج می‌شوند. اما نیاز به آرامش و كمال كه در خانواده محقق می‌شود می‌تواند آنان را به این سو سوق دهد.
وی رواج روابط خارج از چارچوب خانواده را نیز در این بین موثر می‌داند و معتقد است مقید نبودن برخی دختران و صبور نبودنشان تا زمان ازدواج هم برای ایشان و هم برای دختران دیگری كه در انتظار ازدواج برای برقراری رابطه‌ای پایدار و مطمئن هستند مشكلات زیادی فراهم می‌كند.
وی بالا رفتن آمار طلاق و موضوع به اجرا گذاشتن مهریه را نیز عامل دیگری می‌داند كه مردان تن به ازدواج ندهند زیرا آنان از پیامدهای احتمالی عدم موفقیت‌آمیزشدن رابطه وحشت دارند و از سوی دیگر مردان تمایلی به خروج از منطقه آسایش و فراغ خاطر خویش و گام نهادن به یك زندگی مملو از مسوولیت، سازش و از خودگذشتگی‌ ندارند.

آیا او شما را دوست دارد؟

روانشناسان معتقدند دوست داشتن نشانه‌هایی دارد كه نمی‌تواند آن را پنهان كرد چنان كه دوست نداشتن علائمی دارد كه نمی‌توان آن را نادیده گرفت:
شما را در تعلیق نمی‌گذارند و به هر دری می‌زنند تا به دستتان بیاورند.
ملاحظه شما را می‌كنند و به شما و خانواده‌تان احترام می‌گذارند.
نگاهشان شما را دنبال می‌كند و عشق در آن موج می‌زند.رفتارش با شما خاص است و علاقه‌مندی‌های شما را با اشتیاق دنبال می‌كند.
از آینده و جدی شدن روابط با شما صحبت می‌كند و از این موضوع طفره نمی‌رود.افتخار می‌كند كه شما را به دوستان یا خانواده‌اش معرفی كند و تغییرات كوچكی كه در ظاهرتان می‌دهید متوجه
می‌شود.
اگر برخی فامیل‌هایش به شما كمی حسادت می‌كنند، می‌توانید مطمئن باشید كه او به شما متفاوت‌تر از دیگران نگاه می‌كند.
اگر آمدن شما باعث شده كه برنامه زندگی‌اش تغییر كند، بدانید كه جایگاه خاصی را برایتان در نظر گرفته است. یك مرد عاشق حساب زمان از دستش می‌رود و قرارهایش از زمان مقرر فراتر می‌رود.
برنامه‌های آینده‌اش را با شما تنظیم می‌كند و نشان می‌دهد آماده ازدواج است.

دوست داشتنی باشید

پیش از این‌كه بخواهید دوست داشته شوید باید دوست داشتنی باشید. برای این كار بهانه‌جویی و وسواس در مورد رفتار و گفتار شخص مورد علاقه‌تان را كنار بگذارید و رفتاری آرام داشته باشید.
ایده‌آل‌های خود را بشناسید و فقط به خاطر این‌كه از تنهایی در بیایید دنبال ازدواج نباشید.
اگر مردی در شأن شما با شما رفتار نمی‌كند ارتباط را قطع كنید و منتظر تغییر رفتار و تبدیل او به یك خواستگار درست و حسابی نباشید.
تغییر در رابطه را به دست زمان نسپارید. اگر چیزی امروز وجود ندارد فردا بدتر هم می‌شود.
تنها كسی كه در رابطه می‌توانید كنترلش كنید، خودتان هستید.
از مردانی كه پیش از ازدواج تقاضای نامشروع دارند دوری گزینید. آنان اغلب با كسانی كه به درخواستشان پاسخ نمی‌دهند ازدواج می‌كنند. برای رفتاری كه خواستگارتان با شما دارد، حد و مرز بگذارید و اگر چیزی ناراحتتان می‌كند، حتما با او درمیان بگذارید.
او را برای ازدواج هول نكنید و پیشنهاددهنده خواستگاری شما نباشید.
لزومی ندارد طرفتان همه چیزتان را بداند خصوصا تا وقتی قرار نیست با او ازدواج كنید.
آنقدر مجذوب او نشوید كه خود را دست كم بگیرید.
یك خائن همیشه خائن است. اگر رابطه‌ای را با دیگری به خاطر شما به هم زده است شما هم منتظر این اتفاق در مورد خودتان باشید.
مردها طوری با شما رفتار می‌كنند كه خودتان اجازه می‌دهید رفتار كنند.
در نرمش نشان دادن، هر دو طرف باید یكسان عمل كنند. هر مراسم خواستگار‌‌ی قرار نیست به ازدواج ختم شود.شخصیت خواستگار را خوب بررسی كنید و بیخودی دل نبندید و موضوع را جدی نگیرید.
نسبت به كسی كه برای خواسته‌های بحق شما انعطاف نشان نمی‌دهد، متعهد نشوید.

جمعه 16 آذر 1391 - 12:01:41 AM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1655779 بازدید

624 بازدید امروز

961 بازدید دیروز

6582 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements