×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

وقتی در عشق فریب می‌خوریم

نگاهی به دلایل بروز پدیده فریب در ازدواج : می‌گفتند 2 ‌ترم بیشتر تا گرفتن مدرك فوق لیسانسش نمانده و در یكی از سازمان‌های دولتی پست مهمی‌دارد. همه اعضای خانواده‌اش در آمریكا اقامت دارند و او به تنهایی در خانه...

وقتی در عشق فریب می‌خوریم!نگاهی به دلایل بروز پدیده فریب در ازدواج : می‌گفتند 2 ‌ترم بیشتر تا گرفتن مدرك فوق لیسانسش نمانده و در یكی از سازمان‌های دولتی پست مهمی‌دارد. همه اعضای خانواده‌اش در آمریكا اقامت دارند و او به تنهایی در خانه شخصی چندصدمتری بالای شهر تهران زندگی می‌كند.

آن موقع من تازه سال دوم دانشگاه بودم. همه بچه‌های دانشگاه از او خوششان می‌آمد. خیلی شیك‌پوش بود و خودروی گرانقیمتی سوار می‌شد. برخوردها و رفتارهایش با دیگران همگی نشان می‌داد از خانواده صاحب نامی است.
وقتی از من خواستگاری كرد، از خوشحالی روی زمین بند نمی‌شدم، شانس در خانه‌ام را زده بود. بسرعت عقد كردیم. روزهای خوشی داشتیم تا این‌كه آن روز كذایی زنگ تلفن به صدا درآمد.
الو بفرمایید... چی؟.... اشتباه می‌كنی... نه‌اینطور نیست... این دروغه!
وقتی چشم‌هایم را باز كردم، مادر و بقیه دور و برم بودند. یكی آب قند درست می‌كرد و دیگری با دست نمناك به صورتم آب می‌پاشید.
حالم كه جا آمد، پرس و جو‌ها شروع شد: ?كی بود پشت تلفن؟ چی می‌گفت؟?
اما من كه هنوز شوكه بودم، جوابی برایشان نداشتم. چطور می‌توانستم بگویم همسر آینده‌ام دروغگوی ماهری است كه من و خانواده‌ام را با زیركی فریب داده. او نه تنها مجرد نبوده بلكه در یكی از شهرستان‌های دورافتاده همسر و فرزند هم دارد.
حالا دیگر چاره‌ای ندارم جز این‌كه از آن مرد دروغگو به جرم فریب در ازدواج به دادگاه شكایت كنم تا شاید این طور بتوانم گوشه‌ای از حقوق از دست رفته‌ام را باز پس بگیرم، اما با آبروی رفته و احساسات به بازی گرفته شده‌ام، چه كنم؟

رفندهای مختلف
اغفال دختران با‌ ترفندهای عاطفی و ظاهر شدن در نقش خواستگاران دلباخته و معصوم یكی از شگردهای تبهكارانی است كه سوءاستفاده‌های مالی و جنسی را در سر می‌پرورانند و برای رسیدن به ‌این اهداف خود، كاملا برنامه‌ریزی داشته و طعمه‌های مورد نظر را هم بر همین اساس انتخاب می‌كنند.
برخی دختران جوان نیز بسادگی در دام‌های عاشقانه گرفتار می‌شوند و با اسیر شدن در تور احساسات، منطق خود را كنار می‌گذارند و به خواست‌های غیرمنطقی طرف مقابل تن می‌دهند.
سودجویان برای پیشبرد نقشه‌های خود سراغ دخترانی می‌روند كه اطمینان دارند فریب دادن‌شان آسان است.
اگر نگاهی به صفحات حوادث روزنامه‌ها بیندازید، در میان این خواستگار‌‌های قلابی فریبكار همه نوع جرمی ‌دیده می‌شود؛ از آزار و اذیت جنسی و تهیه فیلم‌‌های سیاه تا كلاهبرداری‌های میلیونی از دختر جوان و خانواده‌اش.

اگر چه هر كدام از خواستگاران فریبكار شگرد خاصی برای اغفال طعمه‌های خود دارند و همین مساله هم موجب شده دست این تبهكاران دیرتر رو شود، اما بررسی پرونده‌های متعدد در این زمینه نشان می‌دهد سناریوی آنها تقریبا ته‌‌مایه‌ای شبیه به هم دارد؛ شیوه‌ای ناجوانمردانه برای فریب دادن یك دختر و خانواده‌اش.

زودباورها؛ طعمه چرب فریبكاران
خواستگاران فریبكار اغلب آدم‌ حسابی هستند. خودشان را این طور معرفی می‌كنند؛ كارخانه‌دار، پسر سفیر فلان كشور در ایران، مدیرعامل یك شركت بزرگ تجاری، دكتر، مهندس، تاجر و...
اما نكته جالب‌تر این‌كه برخی از آنها پایشان را فراتر از این می‌گذارند و وانمود می‌كنند مامور ویژه اطلاعات، پلیس مخفی و... بوده و اغلب ناهار و شام را با اشخاص با نفوذ و سرشناس می‌خورند.
البته دلیل این دروغ هم خیلی واضح است؛ این‌كه دختر فریب خورده و خانواده‌اش جرات شكایت نداشته باشند. تازه اگر خانواده دختر در جریان موضوع نباشد، شرایط به مراتب بدتر از این خواهد بود.
دختر جوان پس از این‌كه متوجه می‌شود از طرف خواستگارش اغفال شده به جای شكایت كردن، خودش را در خانه حبس می‌كند و زانوی غم بغل می‌گیرد و در تنهایی و خلوتش قلبی كه یك نیزه در آن فرورفته را نقاشی می‌كند!

این بازیگران حرفه‌ای
خواستگاران قلابی، بازیگرهای حرفه‌ای هم هستند. 90درصد آنها در اولین برخورد، نقش ‌بچه‌‌مایه‌داری را بازی می‌كنند كه كارخانه و تاجر هستند یا پزشك فوق تخصص، پروفسور، استاد یك دانشگاه‌معتبر خارجی و... كه چون كارشان خیلی حساس و مهم است، دائم یك پایشان ایران است و یك پایشان اروپا و آمریكا.


آنها رد پا نمی‌گذارند
فریب در ازدواج یا تدلیس، از سوی یكی از همسران صورت می‌گیرد و موجب می‌شود عیبی پوشانده و مخفی شود یا وجود صفتی را كه مورد نظر طرف مقابل بوده در خود وانمود كند؛ خواه ‌این مانورها به صورت عمل باشد، خواه به صورت نوشته یا لفظ.
البته شكایتی هم كه در محاكم از افراد فریبكار می‌شود، بیشتر شكایت كیفری است كه مجازاتی را برای طرف مقابل به همراه دارد اما ممكن است به نتیجه دلخواه نرسد. البته افراد فریبكار نیز در دادگاه منكر همه چیز می‌شوند و عنوان می‌‌كنند طرف مقابل از این مساله اطلاع داشته یا این‌كه‌ این كار را از روی عشق و علاقه كرده‌اند.
از آنجا كه در جرایم كیفری اقرار فرد به جرم مرتكب شده مهم‌ترین عامل در اثبات جرم محسوب می‌شود، ممكن است اثبات چنین جرمی ‌نیز سخت و تا حدودی ناممكن باشد. باز هم بر این نكته تاكید می‌كنیم كه از نظر قانون، طلاق و فسخ ازدواج مساله ساده‌ای نیست كه بسادگی رخ دهد و قانون هم در اغلب موارد تلاش می‌كند آن را به تاخیر بیندازد.

اثبات مسائل در محضر قانون كار سختی است و شما باید مسیری طولانی را برای رسیدن به حق و حقوق خود طی كنید، ضمن آن‌كه فرد فریبكار معمولا از خودش رد پایی باقی نمی‌گذارد كه شما كشف كنید. بالاخره اگر قرار بود ردی از خود برجای بگذارد كه فریبكار نمی‌شد!

ترس از آبروریزی، دلیل شكایت نكردن
یك آسیب‌شناس اجتماعی بارزترین نمود فریب را در آغاز آشنایی و همچنین در ادامه‌ این رابطه دانسته و معتقد است: دروغ گفتن در مورد سن، شغل، میزان تحصیلات و حتی ازدواج و طلاق قبلی از سوی زن یا مرد به قصد عوض كردن واقعیت به كار می‌رود، اما در نهایت حقیقت دیر یا زود آشكار می‌شود كه متاسفانه در موارد بسیاری زیان‌های جبران ناپذیری در پی دارد.
ابهری معتقد است: برخی پنهانكاری‌ها در خصوص مشكلاتی همچون ناهنجاری‌های رفتاری، مخفی كردن بیماری و یا بعضی كاستی‌های جسمی ‌و روحی در زندگی آینده می‌تواند آثار غیر قابل انكاری بر سلامت روابط داشته باشد. به طور نمونه برخی بیماری‌ها مانند صرع یا ناراحتی‌های ژنتیك در صورتی كه از طرف مقابل مخفی نگه داشته شود، بتدریج با آشكار شدن نشانه‌های آن اثرات منفی خود را در رابطه زوجین می‌گذارد كه در نهایت یكی از طرفین با طرح مساله فریب داده شدن دچار احساس سرخوردگی شده‌ ترجیح می‌دهد به ‌این رابطه پر فریب پایان دهد كه البته ‌این تصمیم نیز با مشكلات بسیاری همراه است.
به دلیل برخی نقایص حقوقی و قانونی و‌ترس از آبروریزی به طور معمول اغلب دختران فریب خورده از اعلام شكایت علیه خواستگاران قلابی امتناع می‌كنند، به همین سبب هم زمینه برای شیادان به منظور ادامه فعالیت‌های مجرمانه‌شان فراهم می‌شود. از سوی دیگر بررسی‌ها بیانگر این است كه‌ این قبیل دختران به‌خاطر وجود محرومیت و محدودیت‌های خانوادگی قادر نیستند تمام مسائل را با خانواده‌هایشان در میان بگذارند كه همین امر صدمات روحی جبران‌ناپذیری را به آنها تحمیل می‌كند.

دوشنبه 22 بهمن 1391 - 2:34:31 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1648981 بازدید

652 بازدید امروز

551 بازدید دیروز

5709 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements