×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

اعتیادهایی از نوع قانونی

 

روانشناسی,اعتیادهای قانونی

 

شاید با شنیدن کلمه اعتیاد بسیاری از ما به یاد مسائلی مثل مواد مخدر، مشروبات الکلی یا هر مسئله خلاف قانون دیگری بیافتیم. اما حقیقت این است که در این دنیا همه اعتیادها غیر قانونی نیستند بلکه مواردی از اعتیادهای قانونی نیز وجود دارد.

 

باید گفت که این گونه از اعتیادها نیز به مانند مواد مخدر می توانند خطرناک و مشکل ساز باشند. در این مطلب شما را با تعدادی از این گونه اعتیادها آشنا می کنیم:

 

خرید کردن

یکی از مشکلاتی که خصوصا امروزه در جوامع صنعتی و در حال توسعه وجود دارد، مشکلی به نام "اعتیاد به خرید" است. در این شرایط فرد مبتلا دوست دارد تا جایی که می تواند به خرید بپردازد. نکته جالب در مورد این اعتیاد این است که این مشکل مختص به افراد ثروتمند نیست. افرادی در سطوح متوسط نیز به این مشکل دچار هستند و این گونه از اعتیاد باعث می شود تا برای بدست آوردن پول لازم برای خرید کردن دست به کارهای خلاف قانون نیز بزنند.

 

تماشای تلویزیون

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی تلویزیون هایی با کیفیت تصویر بسیار بالا به بازار عرضه شده است و همچنین تعداد شبکه های تلویزیونی در سرتاسر جهان در حال افزایش بوده و بر کمیت و تنوع برنامه ها نیز اضافه کرده است. این حجم زیاد از برنامه های سرگرم کننده در باعث شده است تا افراد زیادی در دنیا ساعات طولانی را در برابر جعبه جادویی صرف کنند. یک جستجوی کوتاه در اینترنت به شما می گویید که هر ساله چه تعدادی به دلیل تماشای زیاد تلویزیون دچار مشکلات روحی و جسمی مختلف شده و حتی جان خود را از دست دادند.

 

بازی های رایانه ای

یکی دیگر از مشکلات پیشرفت تکنولوژی ظهور بازی های رایانه ای است. این بازی ها به لطف پیشرفت در علوم کامپیوتر از کیفیت خارق العاده ای نیز برخوردار هستند و باعث جذب افراد زیادی شده اند. امروز بازی کردن به صورت یک نفره یا شبکه ای به یکی از جدیدترین انواع اعتیاد تبدیل شده است که متاسفانه در اکثر جوامع نسل جوان را هدف قرار داده است. اثرات روانی این گونه از اعتیاد بسیار مخرب بوده و برای مدت زیادی با شخص مورد نظر باقی می ماند. هر ساله مواردی از مرگ به دلیل بازی بیش از حد با کنسول های بازی یا رایانه نیز گزارش می شود.

 

غیبت و شایعه پراکنی

نگاهی به دستورات دین مبین اسلام و نهی شدید از غیبت کردن و پخش شایعات خود نشان دهنده مشکلات ناشی از این عمل زشت است. اما باید گفت که متاسفانه افراد زیادی چه در کشور ما و یا سایر مناطق جهان به پخش شایعات یا جو سازی بر علیه افراد مختلف می پردازند و به نوعی به این حرکت اعتیاد داشته و نمی توانند از آن دست بکشند. این گونه رفتارها از طیفهای مختلف سر زده و به دسته و یا گروه خاصی از مردم نیز محدود نمی شود. متاسفانه افراد زیادی در دنیا قربانی این شایعه پراکنی ها شده اند.

 

غذاهای آماده

غذاهای کنسروی و یا فست فودها یکی از دیگر موارد اعتیاد در دنیای صنعتی امروز است. این گونه از غذاها به دلیل سریع آماده شدن، ارزان بودن و به نوعی خوشمزگی دارای طرفداران بسیاری بوده و تقریبا در اکثر کشورهای جهان می توان ردی از این گونه از غذاها را پیدا کرد. این غذاها به دلیل چربی و کلسترول بالایی که دارند به سرعت باعث بروز بیماری های قلبی شده و به مرگ افراد منجر می شوند. یکی از دلایل اصلی افزایش سکته های قلبی در جوامع صنعتی و یا درحال توسعه همین افزایش حجم استفاده از غذاهای فوری است.

 

داروهای مسکن

امروزه در بسیاری از داروخانه های جهان می توان انواع مسکن را تهیه کرد. این داروها برای از بین بردن دردهای مختلفی در افراد به کار می رود. درد در ناحیه سر یکی از مهمترین دلایل استفاده قرص های ضد درد است. امروزه بسیاری از مردم در دنیا به جای مراجعه به پزشک و درمان قطعی دردهای خود به استفاده از این قرص ها روی آورده اند که خود می تواند با وابسته کردن افراد به این داروها باعث بروز اعتیاد به مسکن های قوی تر و حتی مواد مخدر شود.

 

سیگار

شاید بتوان به سیگار به عنوان مشخص ترین نوع از اعتیادهای قانونی اشاره کرد. شما می توانید در هر فروشگاه و یا دکه روزنامه فروشی در دنیا سیگار تهیه کنید. شاید بسیاری در نگاه اول تصور کنند که سیگار اعتیاد آور نیست اما باید گفت که این نظریه اشتباه است. مواد مضر و اعتیاد آور زیادی در سیگار وجود دارد که باعث می شود تا شخص مصرف کننده به آن نیاز دائمی داشته باشد. کارشناسان معتقد هستند که اعتیاد به سیگار برخلاف اعتیاد به مواد مخدر بیشتر جنبه روانی دارد. باید گفت که یکی از بزرگترین عوامل مرگ و میر انسان ها در جهان امروز سیگار است.

 

ترفندهایی برای خفه کردن اعتیادهای قانونی اعتیادهای قانونی به عبارتی همان عادت های ناپسند رفتاری اما علی الظاهر بهنجار اجتماعی هستند که در اثر تداوم و تکرر بسیار بخش اصلی خزانه رفتاری می شوند، آنها به گونه ای در وجود برخی از ما نهادینه شده اند که ما از وقوع آنها بی اطلاع ایم و آن را درست می پنداریم.

 

برای جنگ با این عادت ها و به دیگر سخن اعتیادهای قانونی لازم است گام های زیر را بپیمائید:

 

زمان وقوع را ردیابی کنید: در مورد عادت غلط،‌ هشیارانه عمل کنید در ابتدا باید بدانید چه موقع و چرا درگیر آن عادت غلط می‌شوید و یا به عبارتی چه موقع و چرا عادت بد تمام وجود شما را درگیر خود می‌کند. اگر بخواهید این عادات را متوقف کنید باید با دقت به این موضوع توجه داشته باشید تا تشخیص دهید تحت چه شرایطی به این کار روی می‌آورید و یا چه احساساتی باعث می‌شود این عادات در شما بروز کنند. اگر این موضوع شناسایی شود، آن وقت می‌توانید اصل ماجرا را ریشه‌یابی کرده و به طور صحیح و علمی آن را حل و فصل کنید.

 

فرایند را بنویسید: همه چیز را بنویسید تا بتوانید به‌طور واقعی و حقیقی در مورد آن فکر کنید. شرایط، احساسات و عواطف قبل و حین بروز آن عادت بد را بنویسید تا ببینید در این جریان اشتباه در ذهن شما چه می‌گذرد.

اعتیادهای قانونی به عبارتی همان عادت های ناپسند رفتاری اما علی الظاهر بهنجار اجتماعی هستند که در اثر تداوم و تکرر بسیار بخش اصلی خزانه رفتاری می شوند، آنها به گونه ای در وجود برخی از ما نهادینه شده اند که ما از وقوع آنها بی اطلاع ایم و آن را درست می پنداریم

 

این کار به دو دلیل مهم است:

 

اول اینکه نوشتن افکار و کار ها سبب روشن شدن آنها می شود و متوجه عادت هایی می شوید که قبلا به آنها توجهی نکرده بودید.

 

دوم اینکه شما میزان پیشرفت خود را خواهید دید. اما بدون نوشتن تشخیص و تحلیل میزان کاری که انجام شده است بسیار سخت می شود.

 

با پیگیری قدم های کوچکی که باید برداشته شوند متوجه می شوید که بهتر شده اید و به هدف خود نزدیک تر شده اید و به زودی می بینید که در سمت دیگر حصار جای گرفته اید که قرار گرفتن در ورای آن آرزوی شما بود.

 

با عادت های جدید به جنگ اعتیاد بروید : بجای اینکه با یک عادت بد بجنگید بهتر است آن را به سمت مناسب هدایت کنید. پیدا کردن جایگزینی موقت یا دایم بهترین روش است.

 

مثلاً اگر عادت کرده اید روزی یک پاکت سیگار بکشید، می توانید برای خود یک تمرین ترتیب دهید: سیگارتان را خاموش کنید با صدای بلند بگویید من دیگر سیگار نمی کشم و پاکت سیگار بردارید و در سطل آشغال بیندازید. این روش به همان اندازه که ساده است عملی هم هست اگر شما عادت منفی دارید که هر روز آنرا تکرار می کنید می توانید از هم اکنون شروع کنید و آنرا با یک تمرین خاص جایگزین نمایید. آنقدر خاص که رقبت انجام آنرا داشته باشید. مثلاً در تمرین بالا می توانید جمله مورد نظر را به صورت ریتمیک و با آهنگ ترانه مورد علاقه خود بخوانید.

سه شنبه 19 آذر 1392 - 9:31:09 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1654329 بازدید

135 بازدید امروز

795 بازدید دیروز

6000 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements