×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

گام به گام تا ترک دروغ

دروغ گفتن, ترک دروغ,علت هاي دروغگويي

وقتي فردي قصد دارد دروغ گفتن را کنار بگذارد ابتدا بايد علت هاي به وجود آمدن اين عادت ناپسند را شناسايي کند؛ زيرا تا وقتي متوجه نشويد دلايل دروغگويي چه هست نمي توانيد يک کار ريشه اي انجام دهيد و ممکن است در موقعيت هايي قرار بگيريد که دقيقا دروغگويي را تشديد مي کند.

برخي از علت هاي دروغگويي را مي توان بدين ترتيب برشمرد:
۱ - گاهي اوقات شايد شما اطلاعي درباره آثار وضعي ارتکاب دروغ نداريد. يعني گاهي نمي دانيد دروغ گفتن به عنوان يک کار حرام چه آثار نامطلوبي به همراه دارد و تنها فکر مي کنيد دروغ گفتن يک امر نادرست اجتماعي است که بعضي ها استفاده مي کنند و بعضي ها نه. شايد اگر توجه داشته باشيد اين کار حرام چه پيامدهايي در زندگي فردي و اجتماعي تان دارد به خاطر اعتقاداتي که داريد آن را ترک کنيد. بنابراين اطلاع از پيامدهاي دروغگويي و مرور آن، خودش مي تواند مانع انجام اين عمل شود.

۲ - عامل ديگر در ترغيب فرد به دروغ گويي اين است که شايد گاهي اوقات در روند زندگي يا دوران کودکي به واسطه دروغ گفتن تشويق شده است يا به نتايج خوشايندي رسيده و يا به خاطر اجتناب از يک تنبيه دروغي گفته و اين باعث نهادينه شدن دروغگويي در وجود وي شده است.

۳ - گاهي آدم ها به سمت دروغگويي مي روند زيرا احساس مي کنند اگر دروغ بگويند ارزش و جايگاهي را پيش ديگران کسب مي کنند و يا از درون احساس کمبودهايي دارند و فکر مي کنند با دروغ گفتن مي توانند آن کمبودها را جبران کنند در حالي که در باورهاي ما عزت و احترام و ارزش پيش خداست. اگر قرار است کسي ارزشي پيدا کند خدا بايد اراده کند و اگر کسي بخواهد بي ارزش شود باز هم با اراده خداست؛ بنابراين با دروغ نمي توان ارزش و جايگاه اجتماعي به دست آورد.

نااميد نشويد و تلاش کنيد
دلايل دروغگويي هرچه که باشد اگر شما در پي جبران و کنار گذاشتن آن هستيد موفق خواهيد شد فقط بايد توجه داشته باشيد که اين کار ممکن است مقداري طول بکشد مخصوصا اگر مدت هاست که دچار اين مشکل شده ايد، بدانيد که بايد زمان صرف کنيد و زحمت بکشيد تا رفته رفته اين عادت را ترک کنيد؛ بنابراين نبايد نااميد شويد و با چند بار شکست دست از تلاش برداريد؛ زيرا اگر هدف مقدسي براي خودتان تعريف کرده باشيد حتما موفق مي شويد.

قدم دوم بعد از شناسايي دلايل دروغگويي اين است که ببينيد آيا خودتان به تنهايي مي توانيد از عهده درمان اين مشکل برآييد يا به کمک يک کارشناس نياز داريد.

در قدم سوم بررسي کنيد که معمولا چه زماني و در چه موقعيت هايي دچار دروغگويي مي شويد؛ مثلا آيا در محيط کار يا در جمع دوستان يا در جمع خانواده دروغ مي گوييد، سپس بايد مشخص کنيد که فراواني اين دروغگويي چقدر است و اين را به عدد و رقم در بياوريد و روي کاغذ بنويسيد.

قدم چهارم اين است که در مقطعي از زمان مثلا در يک هفته فراواني دروغ را کم کنيد، مثلا از ۵ مورد به ۲مورد برسانيد. بعد شروع کنيد به اجراي اين برنامه و در طول هفته مرتب از خودتان مراقبت کنيد که روي تصميمتان بمانيد.

آخرين اقدام اين که در پايان مدتي که براي خود مقرر کرديد محاسبه اي داشته باشيد و ببينيد در اين مقطع چه کار کرديد و چقدر در تصميم خود موفق بوديد و به همان ميزان که موفق بوده ايد هم از درون خود را تشويق کنيد و هم از بيرون براي خود پاداشي در نظر بگيريد، مثلا کاري را که علاقه داريد انجام بدهيد.

سپس هر مقدار که موفق بوديد خدا را شکر کنيد و اين را نعمتي از جانب خداوند بدانيد که اراده کرديد و توانستيد اگرچه يک مورد از دروغ ها را کم کنيد و اگر هم موفق نبوديد دوباره از خدا بخواهيد که کمکتان کند تا در هفته دوم موفق شويد.

پنجشنبه 17 بهمن 1392 - 9:15:32 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1655800 بازدید

645 بازدید امروز

961 بازدید دیروز

6603 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements