×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

چگونه مغزمان را وادار به خلق عادات جدید سالم کنیم؟

عادات جدید,ایجاد یک عادت,تمایلات درونی

آیا تابحال شده که یک رژیم غذایی و یا برنامه ورزشی را شروع کرده اما نیمه کاره رهایش کنید؟ اگر شما هم مثل میلیونها مردم دیگر هستید که بهترین تصمیم ها را می گیرند اما برای عملی کردن آنها با شکست روبرو می شوند ، ما به شما نشان می دهیم که چرا نمی توانید روی اراده و انگیزه خود محکم بایستید و بعلاوه چه کاری باید انجام دهید.

زمانی که برای سلامتی خودتان برنامه ریزی هایی می کنید ، میزان انگیزه درونی شما بسیار زیاد است و با کمال میل می خواهید که به خواسته خود برسید و یا مشکلی را برطرف کنید اما به مرور زمان سطح انگیزه پایین می آید.

وقتی که تمایلات درونی شما کم می شود ، انگیزه تان کمرنگ می شود. اما تمایلات درونی هیچ کسی بی نهایت نیست. همانند منبعی است که درحال مصرف می باشد. هر زمانی که باید کاری را که دوست ندارید انجام دهید، مقداری از این منبع تمایلات درونی مصرف می کنید. مثل این است که با هر وسوسه ای که دچارش می شوید از قدرت این تمایلات می کاهید. و در نهایت می بینید که دیگر انگیزه و تمایلی برای ادامه باقی نمانده است. و این یکی از همان دلایلی است که افراد رژیم غذایی خود را بعد یک روز رژیم گرفتن نابود می کنند. اگر تمایلات درونی و انگیزه شما هم از بین رفته ما به شما راه دیگری را نشان می دهیم.

95% زندگی ما را ذهن ناخودآگاهمان اداره می کند، همان بخشی از مغز که زندگی ما را طبق عادات پیش می برد. به همین دلیل است که بدون فکر کردن درباره چیزهایی همچون مسواک کردن یا رانندگی آنها را انجام می دهیم. بوسیله یک تصمیم آگاهانه برای ایجاد یک عادت جدید، شما می توانید نیروی ناخودآگاه ذهن خود را مهار کرده تا یک مسیر عصبی جدید بوجود آورید. در ابتدا وقتی که یک عادت جدید سراغتان می آید ، معمولا انجام آن کار راحتی است و نیازی هم به انگیزه یا اراده ندارد.
در اینجا ما 7 مرحله برای تبدیل رفتارهای جدید به یک عادت معرفی می کنیم. وقتی که یک عادت را شروع می کنید، متوجه می شوید که دارید آنرا بدون هرگونه تلاشی انجام می دهید. این تکنیک ها می توانند برای هر عادتی که دوست دارید مورد استفاده قرار گیرند تا بتوانید روی رژیم غذایی، ورزش، مدیتیشن ، کاهش استرس ، عادات خواب و... تغییراتی اعمال نمایید.

اهداف کوچکی انتخاب کنید
داشتن اهداف بزرگ هیجان انگیزند اما داشتن اهداف کوچک و خسته کننده بیشتر احتمال موفقیت دارند. یک هدف کوچک ، برای مثال مدیتیشن 10 دقیقه ای، یا جایگزین کردن یک اسنک ناسالم با یک میان وعده از سبزیجات خام یا 15 دقیقه قدم زدن روزانه. انجام فعالیتهای کوتاه مدت مغز را گول می زند. ناخودآگاه شما دوست دارد که همه چیز را تحت کنترل داشته باشد و تغییرات را نمی پسندد. یک تغییر بزرگ اغلب با مقاومت ناخودآگاه شما روبرو می شود اما با این وجود شما می توانید تغییرات کوچکی اعمال کنید.

 

از نشانه ها استفاده کنید
یک نشانه چیزی است که باعث می شود شما بطور خودکار کار دیگری انجام دهید. بطور مثال خیلی از افراد سیگاری دوست دارند که بعد از غذا به سمت سیگار بروند. برای رسیدن به نتیجه دلخواه از نشانه ها استفاده کنید. اگر متعهد شده اید که همیشه بعد از صبحانه مدیتیشن کنید، پس از چند هفته بطور خودکار به مدیتشن بعد از وعده صبحانه فکر خواهید کرد. نشانه های بصری نیز بسیار موثرند. قرار دادن لباسهای ورزشی روی تخت هنگام صبح باعث می شود که بعد از برگشتن از سرکار به باشگاه رفتن تشویق شوید.

عادات جدید,ایجاد یک عادت,تمایلات درونی

زود انجام دهید
مدیتیشن یا ورزش را در صبح یعنی هنگامی که تمایلات شما خیلی زیاد است انجام دهید این کار باعث می شود که تمام روز سرحال باشید. شام را زودتر از موعد آماده کنید، این کار باعث می شود که وقتی گرسنه به خانه رسیدید چیزی برای خوردن داشته باشید.

همیشه آماده باشید
مطمئن شوید که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب هر چیزی که لازم است را دارید. اگر می خواهید برای پیاده روی برنامه ریزی کنید، یک کفش مناسب و یک گام شمار تهیه کنید. ( کسانی که از گام شمار استفاده می کنند 27% بیشتر از دیگران راه می روند)

راحت باشید
هرچقدر فعالیت وقت گیرتر و سخت تر باشد ، تمایل شما برای انجام آن کمتر می شود. به همین دلیل بیشتر افرادی که باشگاه ثبت نام می کنند خیلی زود آنرا ترک می کنند چون با شرایط آنجا راحت نیستند. در کنار جدول برنامه ریزی هرچیزی را که لازم دارید فراهم کنید تا در زمان عمل بقول نایک " فقط انجامش دهید"

کارتان را جالب کنید
اگر از انجام کاری لذت نمی برید، به آن کار نمی توانید زیاد ادامه دهید. راهی پیدا کنید تا تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا در حد ممکن برایتان لذت بخش شود. همراه با یک دوست ورزش کنید،پخت غذاهای سالم که خوشمزه هم باشند را یاد بگیرید و یا یک برنامه مدیتیشن که واقعا باب میل شماست پیدا کنید.

رشته را پاره نکنید
زمانی که جری سینفلد معروف نبود، عادت داشت که با استفاده از یک تقویم دیواری و یک ماژیک قرمز چیزهای جدیدی بنویسد. هر روزی که تصمیم به نوشتن می گرفت یک علامت "X" روی تقویم می نوشت. او دوست نداشت که فاصله ای بین روزها قرار بگیرد که باعث شود زنجیره کار پاره شود. شما می توانید از این تکنیک به مدت یک ماه استفاده کنید تا ببینید که چگونه یک عادت جدید به برنامه شما اضافه می شود.

با استفاده از این مراحل برای ایجاد یک عادت، مغرتان را وادار می کنید که یک مسیر عصبی جدید ایجاد کند. وقتی که عادت بوجود آمد، شما می توانید از آن بعنوان یک مسیر اصلی برای ایجاد تغییرات بزرگتری که به درستی مسیر زندگیتان را تحت تاثیر قرار می دهد استفاده کنید. یک سفره راه دور با یک گام ساده شروع می شود.

سه شنبه 17 تیر 1393 - 7:19:05 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1649009 بازدید

680 بازدید امروز

551 بازدید دیروز

5737 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements